Як правило, всі інженерні комунікації прокладаються зовні заміського котеджу в землі. Тому в сильні морози вони просто можуть замерзнути. Щоб запобігти дане явище, труби необхідно утеплити. Інакше приватний будинок не забезпечить прийнятний рівень комфорту і зручності для його мешканців. Вирішити це, здавалося б, непросте завдання можна самостійно.

УтепленняУтеплення каналізаційної труби в грунті: способи

Особливому ризику замерзнути піддаються ті сегменти труб, які виходять назовні з будинку і розташовуються в безпосередній близькості від поверхні землі. Цей фактор повинен враховуватися ще на етапі зведення будівлі. Але прокладати труби нижче глибини промерзання грунту дуже складно, якщо значення цього параметра перевищує один метр, а також якщо присутній високий рівень грунтових вод. У цьому випадку без більш дорогих методів утеплення каналізаційної труби в приватному будинку не обійтися. До таких належать:

 • використання утеплювальній шкаралупи з пінопласту;
 • утеплення труб зовнішньої каналізації за допомогою обігрівальних електричних кабелів;
 • застосування теплоізолюючих конструкцій різного виду;
 • комбіновані варіанти.

При виборі способу утеплення каналізаційних труб зовнішньої каналізації необхідно враховувати кліматичну зону, в якій розташований будинок, і метод прокладки трубопроводу.

Кліматична зона

Утеплювати труби в південних регіонах нашої країни не обов’язково. Досить їх просто укласти під землю на розраховану глибину, після чого засипати трубопровід грунтом. Нерідко його обертають тонким утеплювачем. Але, як показує практика, така ізоляція – це зайві витрати коштів.

Метод прокладки трубопроводу

Коли трубопровід прокладений в землі, його теплоізоляція виконується шляхом засипання траншеї керамзитом, асфальтом або іншим аналогічним за властивостями матеріалом.

Часто використовуються рулонні або плитні види теплоізоляції. Але в останньому випадку необхідно буде створити для них зовнішній захист. Реалізувати її можна шляхом створення короба з бетонних блоків або цегли, які обов’язково повинні бути гідроізольовані. Тільки тоді в утеплених трубах для каналізації в зимову пору року не утворюватися крижані затори з нечистот, що позбавить власника приватного будинку від необов’язкових зайвих витрат.

Вибираємо утеплювач

Утеплення зовнішньої каналізаційної труби правильно підібраним теплоізоляційним матеріалом – запорука надійності і економії коштів. Асортимент в даному сегменті вітчизняного ринку настільки широкий, що зробити вибір, часом, буває досить складно. Однак варто прислухатися до думки експертів. Вони рекомендують купувати лише такі утеплювачі, які не потребують додаткової гідроізоляції.

ПінопластПінопласт. Цей матеріал складається зі спікшихся один з одним гранул розміром до 50 мкм. Виготовлена ​​з пінопласту шкаралупа – це розрізаний по діаметру порожній циліндр. Простота облаштування теплоізоляції є однією з її переваг. Навіть тим, хто не знає, як утеплити трубу каналізації, зробити це буде під силу самостійно. До укладання в грунт шкаралупу необхідно просто надіти на сегмент трубопроводу, після чого скріпити половинки будівельним скотчем або хомутами.

До інших плюсів даного теплоізоляційного матеріалу слід віднести:

 • екологічна чистота;
 • тривалий термін експлуатації;
 • легкість демонтажу в разі необхідності проведення ремонтних робіт;
 • невисока вартість.

ПіноплексЕкструдований пінополістирол (Піноплекс). Цей спінений матеріал теж складається з гранул. Для тих, хто зайнятий пошуком відповіді на питання, як утеплити в землі каналізаційну трубу, Піноплекс буде найкращим вибором.

Обумовлено це багатьма факторами:

 • По-перше, даний матеріал витримує великі механічні навантаження.
 • По-друге, його можна експлуатувати при підвищеній вологості.
 • По-третє, тривалий – не менше 50 років (!) – термін служби.

Крім того, екструдований пінополістирол характеризується високою жорсткістю. Завдяки цій властивості, його також застосовують для утеплення відмосток, підвалів і фундаменту приватного будинку.

ВатаТехнологічна мінеральна вата. Цей матеріал підрозділяється на наступні види:

 • Скловата. В якості сировини для її виготовлення використовується скло. Утеплення труб каналізації скловатою отримало найбільше поширення за рахунок невисокої вартості, низької теплопровідності і підвищеної стійкості до вібраційних навантажень.
 • Базальтова вата. Утеплювач, виготовлений з базальтової вати, більш універсальний у порівнянні зі скловатою, або з іншою аналогічною за функціональним призначенням продукцією. Обумовлено це тим, що на основі базальтових волокон сучасна промисловість може виробляти матеріали з різними показниками міцності. Це дозволяє надавати утеплювача різну форму без шкоди цілісності його конструкції.Базальтова вата випускається у вигляді циліндрів і рулонів. У багатьох наших співвітчизників цілком резонно може виникнути питання: як утеплити труби каналізації за допомогою даного матеріалу з мінімальними витратами.ю
 • Шлаковата. Для виготовлення цього матеріалу використовується доменний шлак – один з відходів процесу виплавки чавуну в домнах. До недоліків шлаковати можна віднести її здатність швидко вбирати воду. З цієї причини для утеплення трубопроводів, прокладених в землі, включаючи каналізаційні труби, її необхідно захистити шаром гідроізоляції.

Фольгований ізолонФольгований ізолон. Широке поширення цей матеріал отримав за рахунок стійкості до вологи і бактеріям, підвищеної міцності, легкості монтажу і тривалого терміну служби – понад 50 років. Особливих знань, як утеплити трубу каналізації на вулиці за допомогою фольгованого ізолона не потрібно. Рулон просто нарізається на вузькі смуги і обмотується на трубі по спіралі. Фіксація здійснюється за допомогою пластикових хомутів, ізоляційною стрічкою або скотчем.

ПНТПНТ ˗ поліетилен низького тиску. Трубопроводи з цього матеріалу відрізняються пластичністю. Крім того, ПНТ характеризується низькою теплопровідністю. Завдяки поєднанню цих властивостей сам матеріал може служити як утеплювач інженерних комунікацій на вулиці. І навіть якщо все-таки утворюється лід, труба не порветься, а трохи деформується. З настанням теплої пори року конструкція придбає первісну форму.

 

Утеплення труби каналізації в грунті за допомогою електрокабеля

На думку експертів, це найефективніший спосіб запобігання виходу з ладу трубопроводу зовнішньої каналізації для тих регіонів, де взимку на вулиці температура часто опускається нижче позначки -15˚С. Монтаж системи обігріву досить простий: кабель зміцнюється поверх труби або пропускається всередині неї. До мережі він підключається через автоматичний вимикач і пристрій захисного відключення.

Для досягнення необхідного ефекту, зовні кабель можна прокладати одна чи кілька нитками, по спіралі або хвилястою лінією. Фіксується електрокабель за допомогою алюмінієвого скотча. Всю цю конструкцію в обов’язковому порядку необхідно покрити шаром теплоізоляції, особливо якщо вона буде прокладатися в землю.

Сьогодні на ринку присутні два види гріючого електрокабеля: звичайний (резистивний) і саморегулюючий. Хоч перший варіант дешевше, його експлуатація викликає високі витрати електроенергії. Тому навіть знаючи, як утеплити в приватному будинку каналізацію за допомогою резистивного кабелю, що гріє, слід замислитися над тим, чи не ляжуть рахунки за «світло» важким тягарем на сімейний бюджет.

На цьому тлі саморегулюючий кабель вигідно відрізняється істотно меншим рівнем споживання електроенергії. Він обігріває лише ті ділянки трубопроводу, температура яких стала менше певного мінімального значення. Після того, як цей параметр повернеться в робочий діапазон, конкретний сегмент кабелю перестане споживати електрику.

Утеплюємо труби надійно

Комбінування різних теплоізолюючих конструкцій є найкращим варіантом того, як утеплити труби каналізації в приватному будинку. Наприклад, багато власників заміських котеджів не тільки прокладають каналізаційні труби в землі нижче глибини промерзання грунту, але і укладають утеплювач навколо цих інженерних комунікацій. Адже зима на зиму не доводиться. Тому земля може промерзнути нижче цієї позначки.

Звичайно ж, обійдеться таке утеплення недешево, але краще переплатити при облаштуванні системи, ніж потім витрачати значно більші кошти на її ремонт, живучи при цьому в некомфортних умовах. У будь-якому випадку право вибору залишається за господарем приватного будинку.